W dniu 31.01.2019 uczniowie klas wojskowych udali się z wizytą do 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Tym razem żołnierze w ramach zajęć programowych z edukacji wojskowej przedstawili charakterystykę ogólną, dane taktyczno-techniczne oraz budowę następujących rodzajów broni:

 • 7,62 mm czołowy karabin maszynowy PKT;
 • 5,56 mm karabin szturmowy wz. 96 BERYL;
 • 5,56 mm karabinek automatyczny Mini BERYL;
 • 40 mm ręczny granatnik przeciwpancerny 7W (RPG-7W);
 • 7, 62 mm karabin maszynowy UKM 2000P;
 • 9 mm pistolet WIST 94;
 • strzelecki celownik termalny SCT RUBIN;
 • pasywny celownik strzelecki PCS-5;
 • 60 mm lekki moździerz LM-60D.

W trakcie zajęć uczniowie zostali zapoznani również z podstawami pierwszej pomocy, korespondencji radiowej oraz z zasadami działania:

 • monokularu uniwersalnego MU-3;
 • celownika kolimatorowego HWS 552.

Na zakończenie nasi młodzi wojskowi mieli możliwość poznać sprzęt i środki ochrony przed skażeniami znajdującymi się na indywidualnym wyposażeniu żołnierza. Chętnie skorzystali także z laserowych symulatorów strzelań „Czantoria” i „Cyklop”.

Opiekun: Maja Papierz-Jucha

          

Back to top