Już po raz trzeci w szkole odbył się konkurs geograficzno – historyczny dla klas pierwszych i drugich. Tym razem przenieśliśmy się do kraju samurajów, gejsz, sushi i mangi, gdzie najnowsze technologie spotykają się z tradycją. W fascynujący sposób o swojej podróży do Japonii opowiadał Samuel Kempski z grupy Trzask. Podzielił się z nami wrażeniami z Tokio, miasta bez początku, z nocy spędzonych w kapsułowych hotelach, a także przybliżył historię tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 r. i zniszczyło elektrownię atomową Fukushima, mówił o bohaterskiej postawie dyrektora, poświęceniu, a także o tym jak przebiegała ewakuacja i jak sytuacja wygląda dzisiaj, kilka lat po katastrofie. Przybliżył nam podstawy shinto - religię Japończyków. Opowiedział o górze Fuji, a także o robotach, które tańczą, śpiewają, gotują i grają w piłkę. Zrelacjonował spotkanie z panią Keiko Ogura, która mając osiem lat przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. Opowiedział także o tym jak smakuje śmiertelnie trująca ryba Fugu i jakie są odczucia jadąc superszybkim pociągiem pociskiem- Shinkansenem. Nie zabrakło oczywiście fotografii i eksponatów przywiezionych z podróży.

Drugi etap to konkurs, podczas którego w zespołach lub indywidualnie młodzież prezentowała wybrane zagadnienia związane z kulturą i nauką Japonii. Sześć zespołów stanęło w szranki walcząc o zwycięstwo. A byli to najlepsi :

  • Samuraj – japoński rycerz – Weronika Kubis i Magdalena Korzystka
  • Japońskie sztuki walki – Weronika Dąbek, Wiktoria Petryk i Dawid Capłap
  • Origami – tradycyjna sztuka japońska – Andżelika Śmiałek, Patrycja Ptaszek i Martyna Walat
  • Gejsza – tajemnice skrywane za makijażem – Weronika Sroczyk, Justyna Wałczyk, Olga Twardy, Daniela Skrzypniak
  • Kaligrafia japońska – Wiktoria Usowicz i Oskar Stusik
  • Nowoczesna Japonia – Wojciech Kuźniar

Obok ciekawych informacji, przygotowanych plakatów, największe zainteresowanie wzbudziły: pokaz sztuk walki z łamaniem desek, samurajowie i gejsze w tradycyjnych strojach i fryzurach przygotowanych własnoręcznie przez uczniów, nauka origami czy słynny pikachu.

Jury złożone z nauczycieli, przedstawiciela samorządu szkolnego dokonało oceny prezentacji. Również zgromadzona na sali publiczność zagłosowała na najciekawszy pokaz.

Na zaszczytnym podium stanęli :

  • I miejsce – Japońskie sztuki walki – Weronika Dąbek, Wiktoria Petryk i Dawid Capłap
  • II miejsce - Samuraj – japoński rycerz – Weronika Kubis i Magdalena Korzystka
  • III miejsce - Origami – tradycyjna sztuka japońska – Andżelika Śmiałek, Patrycja Ptaszek i Martyna Walat

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim uczestnikom za wkład pracy, prezentacje i możliwość przybliżenia wiadomości o tym jakże ciekawym i egzotycznym dla nas kraju.

Za rok ruszamy do kolejnego kraju.

Joanna Kamińska