Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przysięga klas mundurowych 2016

W piątek 30 września  uczniowie klas pierwszych mundurowych złożyli uroczystą  przysięgę. Była to już 14 przysięga uczniów klas wojskowych. Jednostką patronacką klas wojskowych jest 1 batalion 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Po raz siódmy Przysięgę składali uczniowie klasy o profilu policyjnym, działającej  pod patronatem Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Po raz pierwszy w przysiędze uczestniczyli kadeci klasy o profilu strażackim - objęci patronatem Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie.  

           Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą świętą w Kościele Farnym w Łańcucie. Następnie wszyscy uczniowie i  zaproszeni goście, zgromadzili się na łańcuckim Rynku. Tam 36 uczniów klas pierwszych mundurowych złożyło przysięgę na sztandar szkoły.  Całą uroczystością dowodził  kadet Dawid Kozyra – uczeń drugiej klasy liceum. W trakcie przysięgi błogosławieństwa uczniom udzielił ksiądz kapelan major Marian Homa, który jest związany z naszą szkoła  od początku istnienia klas mundurowych.

Tradycyjnie w trakcie tego święta zostali wyróżnieni najlepsi uczniowie szkoły. Odznaka Wzorowego Kadeta jest najwyższym odznaczeniem dla ucznia klasy mundurowej.

Za reprezentowanie szkoły w Ogólnopolskich Zawodach Klas Mundurowych „Ostróda 2016” nagrody otrzymali:

– złota odznaka -                       Krystian Krawiec

– srebrna odznaka        -           Izabela Kozyra, Mirella Krowicka,

– brązowa odznaka       -           Karol Kojder, Damian Mierzwa, Michał Ślęczka.

Złotą odznakę Wzorowego Kadeta otrzymali: Patrycja Kuduk, Kamil Kwiatkowski, Adrian Wiecheć.

Srebrną odznaką nagrodzeni zostali kadeci: Anna Wojtas, Marlena Bytnar, Paulina Filip, Wioletta Cebula.

Brązową odznaką wyróżniono kadetów: Aneta Stawarz, Kamil Wysocki, Gabriela Balawejder, Agnieszka Kędziora, Dawid Kozyra, Aleksandra Niemiec, Damian Nowiński, Adam Kłos, Maciej Golenia, Patryk Kopiec.

Za wysoką średnią ocen oraz duże zaangażowanie na rzecz klas mundurowych awans na wyższy stopień otrzymali: Aleksandra Jękot, Karol Orzechowski, Łukasz Ćwik, Adrian Guściora, Natalia Strojek, Daniel Majcher, Aleksander Sobuś.

Wyróżnienia i odznaczenia wręczyli wicestarosta powiatu łańcuckiego pani Barbara Pilawa - Krauz oraz porucznik  Mariusz Majka.  

Na naszej uroczystości gościliśmy: ks. mjr. Mariana Homę, ks. Władysława  Kenara, ks. Czesława Lecha, ks. Jakuba Kaszowskiego, panią Kingę Bytnar - przedstawiciela posła na sejm RP Kazimierza Gołojucha, wicestarostę powiatu łańcuckiego panią Barbarę Pilawę-Kraus, burmistrza miasta Stanisława Gwizdaka, przedstawiciela Podkarpackiego Kuratora Oświaty Roberta Zygmunta, przedstawiciela 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich – por. Mariusza Majkę, komendanta WKU w Rzeszowie ppłk. Marcina Żala, byłego komendanta WKU w Rzeszowie płk. Jana Wojtynę, dowódcę BOT-u płk. dypl. Arkadiusza Mikołajczyka,  naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Krystynę Grucę, komendanta PSP w Łańcucie bryg. Romana Potereka, z-cę komendanta KPP w Łańcucie mł. insp. Jana Węgrzyna oraz panią dyrektor Martę Mysonę wraz z opiekunami i uczniami  z klasy o profilu policyjnym z ZSE w Mielcu.

W trakcie uroczystości wspomnieliśmy wielkiego przyjaciela, wychowawcę i opiekuna młodzieży śp. Dyrektora Janusza Kwolka – założyciela klas wojskowych  w naszej szkole. Po uroczystości delegacja udała się na cmentarz aby oddać pamięć „naszemu” profesorowi.

Po przemówieniach oraz gratulacjach uczniowie przeszli ulicami miasta w uroczystej defiladzie. Orkiestrę reprezentacyjną Miasta Łańcuta prowadził  kapelmistrz pan Tadeusz Chlebek, dowódcą Kompanii Honorowej złożonej z uczniów klasy trzeciej liceum  był Jakub Długosz, klasę 1  o profilu wojskowym prowadził  Patryk Kopiec, klasę 1 Liceum Policyjnego i Strażackiego prowadziła  Aleksandra Niemiec, klasy 2 prowadził  Kamil Wysocki, klasa 3 Liceum Policyjnego pod dowództwem Mirelli Krowickiej, zaś klasy trzecie i czwarte Technikum prowadził Łukasz Ćwik. Na zakończenie tej części uroczystości zaprezentowały się uczennice naszej szkoły w pokazie musztry paradnej dziewcząt.

Dalsza część związana z pasowaniem na ucznia klasy mundurowej odbyła się w naszej szkole. Pierwszaki po tradycyjnych otrzęsinach otrzymali książeczki wojskowe i stali się pełnoprawnymi uczniami klas mundurowych. Nie zabrakło również żołnierskiego poczęstunku. Wszyscy mogli posilić się grochówką wojskową, a w trakcie degustacji przygrywał szkolny big-band.

            Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za uświetnienie tak ważnej dla naszej szkoły uroczystości, a naszej młodzieży  gratulujemy wzorowej postawy.

 

Katarzyna Sasor- Dyrda

            Zdjęcia można pooglądać   tutaj

            Zdjęcia można pooglądać   tutaj

Joomla Templates - by Joomlage.com