Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Moto Piknik

Zespół Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego z kampanią „Drugie życie” w sercu Łańcuta.

W sobotę 21 kwietnia odbyło się kolejne wielkie przedsięwzięcie wspierające i propagujące transplantologię - „Moto Piknik”. Tym razem była to impreza plenerowa, w której szczególną rolę odegrali zmotoryzowani ZS2 Śruby i przyjaciele.

Program był bardzo bogaty w atrakcje i niespodzianki przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz zaproszonych gości.

 

Jako pierwsza zaprezentowała się jednostka Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z psami STORAT. Pokaz akcji przeprowadzanych przez psy ratownicze z trenerami wzbudził ogólny podziw. Psy zaprezentowały swoje umiejętnościami, bezbłędnie wykonywały komendy, pokonywały tory przeszkód, a o ich szkoleniu i przeprowadzanych akcjach opowiadał jeden z ratowników. Akademia Auto Świat przygotowała symulator dachowania, który wzbudził duże zainteresowanie. Każdy kto sprawdził czym jest to urządzenie będzie zawsze pamiętał o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Alkogogle i narkogogle to okulary, które pozwalają nam zobaczyć świat oczyma kogoś pod wpływem alkoholu, narkotyków lub po przedawkowaniu leków. Były też stanowiska z dostępem do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, gdzie każdy mógł przetestować swoją znajomość przepisów ruchu drogowego. Nie zapominaliśmy o głównym celu jaki nam przyświecał tzn. informowaniu o możliwościach ratowania życia ludzi przez transplantację i rozdawanie chętnym oświadczeń woli.

        Naszym kolejnym gościem był drugi wicemistrz Polski w górskich rajdach samochodowych w klasie CLIO i członek Watkem Rally Team Paweł Sanecki. Zmagania kierowcy zainteresowały wielu, on sam opowiadał o przygotowaniach i doświadczeniach w tego typu rajdach, występach i ciężkich treningach. Można było zobaczyć auta i motocykle zabytkowe i współczesne. Zaprezentowano także auta terenowe z pełnym osprzętem off-road. Kierowcy mówili o pojazdach, różnych przygodach w czasie jazd terenowych imprezach i zlotach. Osoby zainteresowane nowoczesnymi technologiami mogły obejrzeć prezentacje urządzeń mechatronicznych i modeli zdalnie sterowanych przygotowane przez chłopców z klas naszego technikum. Swoje stanowiska mieli również: Policja, Straż Pożarna i Ratownictwo Medyczne z Łańcuta. Uwagę skupił występ zespołu szkolnych mażoretek. Dziewczęta z klas mundurowych w swoim układzie taneczno – marszowym, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki pięknie prezentowały elementy musztry paradnej.

            Niezwykłym przeżyciem dla zgromadzonych był happening „żywy obraz” tworzony przez uczniów, we współpracy z działem edukacji Muzeum Zamku w Łańcucie Panią kustosz Bożeną Lauzer „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta van Rijna. Uczniowie swoją kreacją przenieśli centrum Łańcuta w czasie. Przez kilka minut znaleźliśmy się w roku 1632, kiedy to w Holandii przeprowadzano coroczną publiczną sekcję zwłok. Pokazy takie były w owym czasie popularne w całej Europie i gromadziły – poza ludźmi związanymi z medycyną wiele żądnych wrażeń osób. Pokaz miał szczególną wymowę dla kampanii poprzez przekazanie przez twórców obrazu- serca – jako najważniejszego organu dającego szansę na drugie życie.

Przez cały czas funkcjonowało stoisko Kampanii „Drugie życie”, gdzie można było zasięgnąć informacji, rozwiać wątpliwości i zabrać oświadczenia woli. Wiele osób wzięło je nie tylko dla siebie, ale także dla członków rodziny i znajomych, co utwierdziło nas w słuszności naszych działań.

Swoje wsparcie i pomoc okazały nam jednostki samorządowe, lokalne organizacje instytucje, a także media.

Halina Kloc

 Zdjęcia można pooglądać   tutaj

Joomla Templates - by Joomlage.com