Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przysięga 2018

W piątek 28 września 2018 roku odbyła się uroczysta przysięga klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Farnym w Łańcucie. Mszę celebrował ksiądz kapelan major Marian Homa oraz wikary parafii Łańcut – Podzwierzyniec-ksiądz Piotr Niemczyk. Po mszy uczniowie szkoły wraz z zgromadzonymi gośćmi przeszli na Rynek, gdzie nastąpiła uroczysta przysięga, którą w tym roku składało 32 uczniów dwóch klas: Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Informatycznego. Była to już 16 przysięga uczniów klas wojskowych. Jednostką patronacką klas wojskowych jest 1 batalion 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Po raz dziewiąty przysięgę składali uczniowie klasy o profilu policyjnym, działającej pod patronatem Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Po raz trzeci w przysiędze uczestniczyli kadeci klasy o profilu strażackim, objęci patronatem Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie. W poczcie sztandarowym uczestniczyli: Daniela Skrzypniak, Olga Twardy oraz Dawid Droździkowski. Przysięgę na sztandar składali uczniowie: Patrycja Weremińska, Karolina Hundz, Jakub Stopa oraz Mikołaj Porębny.

 

  Konferansjerem uroczystości była pani Katarzyna Sasor - Dyrda, natomiast całą przysięgą dowodził uczeń klasy czwartej technikum-kadet Daniel Majcher.

 Na początku pani Katarzyna Sasor-Dyrda powiedziała kilka słów na temat klas mundurowych naszej szkoły, które na stałe wpisały się w wizerunek Łańcuta i regionu. Uczniowie tych klas zaznaczyli swą obecność poza granicami naszego województwa a nawet kraju. Kadeci chętnie i z zaangażowaniem włączają się we wszystkie akcje charytatywne. Biorą udział w uroczystościach patriotycznych w Łańcucie, powiecie i województwie. Pomagają organizować i przeprowadzać imprezy dla mieszkańców Łańcuta i innych miejscowości województwa, działając wspólnie z władzami samorządowymi, parafiami, kołem PTTK, Caritasem i innymi organizacjami. W ramach wolontariatu uczniowie klas mundurowych współpracują z Ośrodkiem Opiekuńczo-Wychowawczym w Mrowli oraz przedszkolami i szkołami podstawowymi z Łańcuta i okolic, gdzie opiekują się małymi podopiecznymi i prowadzą dla nich zajęcia. Za swoją działalność szkoła została odznaczona: Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medalem Pro Memoria, przyznawanym przez Urząd Kombatantów i osób represjonowanych oraz medalem za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Jako jedyna szkoła w Polsce zostaliśmy uhonorowani nagrodą „Świadek Historii” przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

 W tym momencie nie zabrakło wspomnień. Szczególne słowa dotyczyły śp. Dyrektora Janusza Kwolka- założyciela klas wojskowych w naszej szkole, wychowawcy, opiekuna i wielkiego przyjaciela młodzieży. Po uroczystości delegacja udała się na cmentarz, aby oddać pamięć śp. Dyrektorowi Szkoły Januszowi Kwolkowi.

 Następnie podczas uroczytości zabrał głos Dyrektor szkoły pan Bogusław Blajer, który powitał wszystkich przybyłych gości- przedstawicieli władz samorządowych i powiatowych oraz przedstawicieli służb mundurowych - wojska, policji i straży. Nie zabrakło również rodziców naszych uczniów. Wśród przybyłych gości byli:

 - starosta Powiatu Łańcuckiego - pan Adam Krzysztoń,

 - wicestarosta Powiatu Łańcuckiego – pani Barbara Pilawa-Kraus,

 - Podkarpacki Wicekurator Oświaty –pan Stanisław Fundakowski,

 - ksiądz kapelan major Marian Homa,

 - ksiądz prałat Tadeusz Kocór,

 - wikary parafii Łańcut - Podzwierzyniec Piotr Niemczyk,

 - pan Grzegorz Lepianka z biura poselskiego pana Kazimierza Gołojucha,

 - Szef Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie – podpułkownik Janusz Kwiecień,

 - reprezentant Dowódcy I Brygady Strzelców Podhalańskich – pan kapitan Marek Włodarczyk

 - Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łańcucie - podinspektor Jan Węgrzyn,

 - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie- pan brygadier Bogusław Golenia,

 - Naczelnik Wydziału Oświaty – pan Robert Szajnar,

 - Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie – pan Andrzej Piechowski,

 - Dyrektor Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Mrowli – pani Elżbieta Świder wraz z wychowankami

 Po przysiędze nastąpiła defilada oddziałów i pododdziałów z klas mundurowych. Na czele Kompanii Honorowej szedł uczeń klasy maturalnej 3 LA -Tomasz Karolak. Klasę pierwszą w defiladzie prowadziła Weronika Sroczyk z kl. 2 LA, zaś klasy drugą i trzecią – Adrian Lichtarski z kl. 3LA. Po defiladzie odbył się pokaz musztry paradnej mażoretek w wykonaniu uczennic klasy 2 LA.

 Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek w szkole, po którym nastąpiły otrzęsiny klas pierwszych, składających tegoroczną przysięgę. Otrzęsiny przygotowała pani Anna Reszytyło wraz z uczniami klasy 2 LA, którzy chętnie włączyli się w przygotowanie różnych, niezwykle atrakcyjnych konkurencji dla tegorocznych pierwszaków (m.inn. szukanie klucza w kisielu, ugotowanym makaronie i rozbitym jajku po to, aby „otworzyć” kolejne zadania).

  

Aneta Gawaluch

 

   Zdjęcia można pooglądać   tutaj

   Zdjęcia można pooglądać   tutaj

Joomla Templates - by Joomlage.com