Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Świętujemy 100 –lecie Niepodległej !

W historii każdego państwa i narodu są daty, o których zawsze musimy pamiętać. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli, zaborów, rusyfikacji i germanizacji Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz – 100 lat od tego wydarzenia. Pragnąc włączyć się w narodowe świętowanie, 9 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przygotowanym we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku konkursie „O Polskę niepodległą 1914 – 1939”. W zmaganiach uczestniczyło 24 uczniów oraz 3 przedstawicieli UTW. Od godziny 8.45 do 9.45 uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testu, sprawdzającego znajomość najważniejszych wydarzeń związanych z walką o niepodległość, budową państwowości polskiej i wiedzy o wielkich Polakach. Ten międzypokoleniowy konkurs był dla nas dowodem, że w każdym wieku można dawać świadectwo patriotyzmu. Uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki, bo i nagrody ufundowane przez UTW były bardzo atrakcyjne. Uroczyste rozdanie dyplomów nastąpiło podczas akademii. A oto wyniki :

I miejsce - Karol Saj kl 3 TB

II miejsce – Wiktoria Kutryb 3 LA

III miejsce – Kamil Widliński 3 LA

 

O godzinie 11.11 nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu Polski przez uczniów całej szkoły, grono pedagogiczne i zaproszonych gości. W ten sposób wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu dla Niepodległej. Hymnem rozpoczęliśmy program słowno – muzyczny Drogi do niepodległości, w którym słuchaczom przybliżono najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Szkolny zespół muzyczny i chór wykonali wraz z całą społecznością szkolną najbardziej znane patriotyczne pieśni. Wspólnie zaśpiewaliśmy między innymi Rotę, Warszawiankę, My pierwsza brygada , Maszerują strzelcy, w których to utworach zapisana jest historia Polski.

Ukoronowaniem naszych działań będzie otwarcie w sobotę 10 listopada w Miejskim Domu Kultury na Podzwierzyńcu wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości. Młodzież od września gromadziła eksponaty związane z II Rzeczpospolitą, wśród nich znaleźć można aparat fotograficzny z lat trzydziestych, dokumenty, gazety, przedmioty codziennego użytku czy uzbrojenia. Wszystkim, którzy zaangażowali się w poszukiwanie i gromadzenie eksponatów dziękujemy i zapraszamy do zwiedzenia wystawy.

J. Kamińska

  Zdjęcia można pooglądać   tutaj

Joomla Templates - by Joomlage.com