Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szkolne „Andrzejki”

W dniu 29 listopada 2018 r. uczennice i uczniowie klasy II La oraz Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizowali imprezę z okazji zbliżających się „Andrzejek”. Koleżanki Olga Twardy, Justyna Wałczyk, Sandra Kuzora, Wiktoria Dąbek, Wiktoria Sroczyk, Magdalena Korzystko, Dżesika Kozyra, Wiktoria Rusowicz, ( II LA ) oraz Izabela Hryniewicka ( I TB ) i kolega Jakub Fołta ( II TA ) w pięknych przebraniach zadbali o wróżby andrzejkowe i dobrą zabawę.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem Andrzejek były Katarzynki). Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały one formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości

i płodności.

Czy dzisiejsze wróżby znajdą szczęśliwe urzeczywistnienie - czas pokaże.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej zabawy.

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Katarzyna Sasor – Dyrda i Krzysztof Kwolek

 Zdjęcia można pooglądać   tutaj

Joomla Templates - by Joomlage.com