Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Odsłonięcie tablicy przy ulicy Bohaterów

 Uczniowie klas mundurowych biorą udział we wszystkich uroczystościach patriotycznych i państwowych, - szkolnych, miejskich i powiatowych. Tak też było 19 września, kiedy to  nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy przy ulicy Bohaterów, upamiętniającej pomordowanych w 1944 roku przez niemieckiego okupanta mieszkańców Jarosławia i okolic. Kadeci naszej szkoły, już w ubiegłych latach zostali zapoznani z historią, jaka wydarzyła się 5 marca 1944 roku. Często odwiedzaliśmy to miejsce, wykonując prace porządkowe i zapalając znicze.

 Uroczystość rozpoczęła Msza Święta odprawiona w łańcuckim kościele farnym przez ks. proboszcza Tadeusza Kocóra  Po Mszy Świętej głos zabrała mgr Anna Michno, która wygłosiła prelekcję przybliżającą dzieje miasta w latach 1939-1944 i szczegóły zbrodni, jaka rozegrała się na ul. Bohaterów. Następnie  pochód prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną Miasta Łańcuta oraz Kompanię Honorową złożoną z uczniów ZS2 w Łańcucie udał się na ul. Bohaterów, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.  Głos zabrali goście, m.in. parlamentarzyści Kazimierz Ziobro i Kazimierz Gołojuch, Zastępca Burmistrza Miasta Łańcuta Henryk Pazdan, Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Bogdan Wołoszyn, a także krewni zamordowanych oraz świadków zdarzenia. Odsłonięcia tablicy dokonał Michał Głowa, syn zabitego Franciszka Głowy, a poświęcenia ks. proboszcz Tadeusz Kocór.  W dalszej części uczniowie klasy 3 Liceum Wojskowego i Policyjnego przeprowadzili Apel Poległych, przygotowany przez p. Renatę Lepak.  W uroczystości udział brała także  pani Barbara Nowak, zastępca dyrektora ZS2 w Łańcucie.

Na czele Kompanii Honorowej stanął  kadet Patryk Tołoczyński

Apel Pamięci prowadził kadet Konrad Rożek.

W poczcie sztandarowym wystąpili: Dominika Okoń,  Magdalena Adamska, Bartłomiej Balawender.

Dla uczniów klas mundurowych było to duże przeżycie. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy wojennych historii miasta Łańcuta. Duże wrażenie wywarły też wspomnienia naocznych świadków oraz wspomnienia rodzin zamordowanych. 

Obiecujemy, że nie zapomnimy o tych, którzy zostali rozstrzelani na ul. Bohaterów w Łańcucie.

Zdjęcia można pooglądać   tutaj

Joomla Templates - by Joomlage.com