Jesteśmy w trakcie  mobilności w czeskiej Ostrawie, która trwa od 02.03.2020 do 27.03.2020. Od dnia dzisiejszego, t. 11.03.2020 decyzją władz czeskich wszystkie szkoły  na terytorium Czech zostały zamknięte do odwołania w związku z Koronawirusem. Biorąc pod uwagę to, że władze czeskie w trosce o zdrowie i życie uczniów  zamykają szkoły, podjęliśmy decyzję, że dalsze przebywanie naszych uczniów na terytorium Czech staje się z każdym dniem coraz bardziej niebezpieczne. Docierają do nas również informacje od zaniepokojonych rodziców, którzy sugerują wcześniejszy powrót dzieci do kraju.
Ponadto, dzisiaj również premier RP podjął decyzję o zamknięciu szkół od poniedziałku 16.03.20 z tym ,że apeluje podczas konferencji prasowej do rodziców o to, aby nie posyłali dzieci do szkół już od jutra, tj. 12.03.20.
Reasumując, w dniu dzisiejszym, tj. 11.03.2020 przerywamy mobilność i wysyłamy autokar do Ostrawy po naszych uczniów. Nasza decyzja wynika z podjęcia przez Radę Pedagogiczną ZS2 w Łańcucie uchwały zobowiązującej dyrekcję szkoły do zorganizowania wcześniejszego powrotu młodzieży do Polski.

W niedzielę 01.03.2020 uczniowie naszej szkoły wyruszyli pociągiem z Łańcuta do Ostrawy w Czechach. Na dworcu w Ostrawie czekał na grupę uczniów i opiekunów mentor, pracownik naszej firmy partnerskiej- Educare et Labora s.r.o, z którym dotarli na miejsce zakwaterowania. W poniedziałek po śniadaniu uczniowie informatycy z opiekunem udali się do firmy komputerowo- informatycznej TRAMIT s.r.o, w której rozpoczęli swój staż. Na miejscu przedstawiono im opiekuna praktyki, zasady obowiązujące w zakładzie i podano program praktyk.I zaczęło się…..

Podobnie grupa uczniów technikum mechatronicznego dotarła na miejsce odbywania stażu- czyli do Huty Trzyniec. Na miejscu zabrano grupę do Muzeum przy hucie, a następnie młodzież spotkała się z opiekunem praktyki. Uczniowie poznawali miejsca praktyk, zapoznawali się z zasadami obowiązującymi w zakładach, wykonywali przydzielane im zadania, zdobywali nowe kompetencje. Ale ten wyjazd to również zawiązywanie nowych znajomości, więzi koleżeńskich, którym sprzyjało wspólne spędzanie wolnego czasu. Wtedy uczniowie grali w gry stołowe, chodzili na basen, uprawiali biegi, spacery w pobliskim parku. Udało się także zobaczyć na żywo mecz dwóch pierwszoligowych drużyn piłkarskich Banik Ostrava vs Mlada Boleslav. Wraz z opiekunami uczniowie w sobotę 07.03.2020 wyruszyli na wycieczkę do Pragi. Na wszystkich uczestników wyjazdu czekało w stolicy sporo atrakcji, które w ciekawy sposób przekazała pani przewodnik. Pogoda nie rozpieszczała, ale historyczna, zabytkowa część stolicy oraz liczne legendy i urocze zakątki starówki na długo pozostaną w pamięci uczniów oraz opiekunów. W niedzielę 08.03.2020 wszyscy uczniowie razem z opiekunami udali się do centrum Ostrawy, aby przyjrzeć się z bliska zabytkom miasta, a że był to Dzień Kobiet, dlatego panowie złożyli jedynej Pani w ich gronie serdeczne życzenia oraz wręczyli Jej piękny kwiat. Pierwszy tydzień umknął bardzo szybko….

Sami zobaczcie…..

Przygotowania, przygotowania i wreszcie nadszedł ten dzień.

Dziś 1 marca o godzinie 10.42 z dworca kolejowego w Łańcucie 20 uczniów i 2 opiekunów wyruszyło na czterotygodniową wyprawę do Czech. Głównym celem jest oczywiście odbycie praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus. Z niecierpliwością oczekujemy teraz relacji z pobytu.

IMG 20200301 103209

Z powodu ważnych przyczyn losowych termin spotkania organizacyjnego w sprawie wyjazdu uczniów na staż do Ostravy zostaje przeniesiony z dnia 19.0.2.2020 (środa) na 22.02.2020 (sobota) o godzinie 10:00, sala 12.