Bądźmy strażnikami czystej Ziemi!

2024/10/07

Bądźmy strażnikami czystej Ziemi!

Przez ostatnie trzydzieści lat, 23 miliony uczestników Akcji Sprzątanie świata -
Polska oczyściło środowisko z ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Najczęściej
wolontariusze sprzątają porzucone butelki szklane i plastikowe, odpady
budowlane, opony, ale też ubrania: buty, spodnie, stroje kąpielowe, bluzy czy
kurtki. Nazywamy te śmieci „weekendowymi”, bo miały uprzyjemnić czas odpoczynku
na świeżym powietrzu, a jak przestały być potrzebne, to je porzucono. A
przecież te odpady rozkładać się będą setki a nawet tysiące lat!

Nasza szkoła po raz drugi wzięła  udział w ogólnopolskiej  akcji "Sprzątanie Świata",
organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. W tym roku  akcja odbywała  się pod hasłem „Na straży czystej Ziemi”.

Przez cały wrzesień prowadzone były różnorakie działania: kampanie edukacyjne, warsztaty,
wycieczki, lekcje, kiermasz.

Przy współpracy Miejskiego Domu Kultury dla naszych uczniów z trzech klas liceum  przeprowadzone zostały kreatywne warsztaty ekologiczne. W programie zajęć  znalazło się m.in. malowanie koszulek i zdobienie torb na zakupy wielokrotnego
użytku. Torby te zostały wykorzystane na kiermaszu w akcji charytatywnej „Dla
powodzian”. Okazało się że nasi mundurowi wśród swoich wielu talentów mają
również wspaniałe pomysły malarskie.

W ramach kampanii „Ubrania do sprzątania czy do oddania”  społeczność szkolna  aktywnie brała udział w zbiórce odzieży, w którą włączyli się również Szkoła Podstawowa nr 4 , Przedszkole nr 4, okoliczni mieszkańcy, uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. Darów było tak dużo, że znaczną część przeznaczyliśmy na pomoc dla poszkodowanych podczas powodzi.
Wszystkim darczyńcom DZIĘKUJEMY!

W trakcie spotkań z Rodzicami klas pierwszych oraz przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku  zostały zaprezentowane nasze główne działania w ramach projektu „Ekopracownia- zielone serce szkoły”. Rozdaliśmy również ulotki promujące odnawialne źródła energii jako sposób na dbanie o Ziemię i ochronę środowiska.

Grupa uczniów pojechała na wycieczkę edukacyjną do elektrowni wodnej w Solinie i Ogrodu Botanicznego w Bolestraszycach.

Wśród zajęć edukacyjnych  odbyły się lekcje na temat recyklingu „Co dzieje się z odpadami?” W szkole odbył się też  finał  wakacyjnego konkursu filmowego „Ochrona
środowiska i odnawialne źródła energii”. Zwycięzcą został uczeń klasy 3 Liceum
Jakub Wikiera- GRATULUJEMY!

Każdy ma wpływ na środowisko, więc nawet najmniejsze proekologiczne działania podejmowane na co dzień mogą mieć znaczący wpływ na ochronę naszej planety.

Bądźmy strażnikami
czystej Ziemi!