tiktokfacebookinstagram
dostępność
Działania w naszej Ekopracowni!

2023/12/20

Działania w naszej Ekopracowni!


W ostatnim czasie w ramach projektu OZE odbyło się bardzo dużo ciekawych zajęć.

Najpierw naszym gościem był przedstawiciel Doliny Wodorowej z Rzeszowa pan Daniel Wodiczko, który przeprowadził warsztaty „Technologie wodorowe. Przyszłość zaczyna się dziś”. W części wykładowej uczestniczyły klasy 4 LA i 4 TA. Uczniowie zapoznali się z źródłami energii w Polsce i Unii Europejskiej, sposobami produkcji energii i charakterystyką systemu energetycznego. Poznali właściwości fizyczne i chemiczne wodoru oraz nośniki energii. W części warsztatowej porównywali właściwości paliw. Obliczali  koszty transportu  różnych paliw oraz sprawność paneli fotowoltaicznych i farmy wiatrowej.

Następnie 4 XII wysłuchaliśmy wykładu online  pani Renaty Włodarczyk z wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej „Technologie wodorowe jako sposób na dążenie do neutralności klimatycznej”. W zajęciach wzięły udział klasy 3 TB i 4 TB, z wykorzystaniem  szerokoekranowego projektora naszej pracowni.

Kolejny projekt, w którym uczestniczyła szkoła to dwudniowe ( trzygodzinne) warsztaty
dla „Ekosojuszników”, w ramach zadania „Sojusznicy Czystego Powietrza”. Zajęcia prowadzili trenerzy z Lublina, a udział w nich wzięli uczniowie z klas 5 TBP i 5 TCP. Na szczególną uwagę zasługują praktyczne rozwiązania przedstawione przez mgr inż. Piotra Dańko, który prezentował własne pomysły zastosowane w budownictwie m.in. regulatory ciągu wentylacji dymowej i grawitacyjnej, uszczelnianie dachów kitem i papą w płynie czy hydroizolacja Nano krzemianem.

Mieliśmy również bardzo interesujące zajęcia wyjazdowe. Grupa mechatroników z klas 2 TA, 3 TA i 4 TA uczestniczyła  w zajęciach laboratoryjnych Politechniki Rzeszowskiej. Dzięki gościnności dr. inż. Dariusza Sobczyńskiego, pracownika  Katedry Energoelektroniki i Elektroenergetyki, uczniowie mieli możliwość wykonywania pomiarów efektywności pompy ciepła, turbiny wiatrowej i modułów fotowoltaicznych. W laboratorium sterowania OZE uczyli się jak steruje się przepływem prądu w fotowoltaice. Nasi uczniowie byli zachwyceni mogąc w sposób praktyczny zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Wszystkim  Prowadzącym Serdecznie Dziękujemy!

Halina Kloc


← Wróć do bloga
← Wróć do bloga