tiktokfacebookinstagram
dostępność
Wykład pod hasłem "Sprawczy obywatel"

2024/03/21

Wykład pod hasłem "Sprawczy obywatel"


"Znać swoje prawa to być świadomym obywatelem"
Edukacja prawna musi wpisać się szeroko rozumianą edukację szkolną. Każdy młody obywatel musi mieć świadomość, że prawo to dziedzina, z którą ma doczynienia każdego dnia zarówno w życiu rodzinnym czy szkolnym, podejmując decyzję czy dokonując wyborów. Jednocześnie znając swoje prawa staje się aktywnym uczestnikiem życia obywatelskiego oraz kształtuje postawy szacunku i wrażliwości na niesprawiedliwość.
Takie cele przyświecały organizowanym w szkole Dniom Edukacji Prawnej przypadającym w marcu.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia młodzież wzięła udział w trzech wykładach pod hasłem "Sprawczy obywatel":
1. Eko odpowiedzialni - czy drzewa dziękują.
2. Uczniów poznaj swoje prawa z "Prawem Marcina"
3. Praktyczny poradnik i nie tylko dla początkującego aktywisty
Kolejnym etapem był udział klasy mundurowej w rozprawach karnych prowadzonych przez Sędzię Sądu Rejonowego w Łańcucie, Panią Barbarę Szmit. Uczniowie w praktyce poznali jak wygląda praca sędziego, prokuratora i adwokata, struktura sądownictwa, procedura postępowania karnego i przykłady przestępstw i odpowiedzialności za nie.

← Wróć do bloga
← Wróć do bloga