
7.03.25
„Ekologia w praktyce – sukcesy i wyzwania naszej Ekopracowni”
Stworzona w szkole ekopracownia stała się zieloną przestrzenią edukacji i inspiracji uczniów, nauczycieli, rodziców i działań w środowisku lokalnym. Aktywnie angażując się w liczne inicjatywy ekologiczne, kładąc duży nacisk na edukację i działania praktyczne na rzecz ochrony środowiska. Oto niektóre z nich.
Zespół Szkół nr 2 w Łańcucie dwukrotnie wziął udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata" prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia. W roku szkolnym 2023/2024 zorganizowano szereg działań terenowych i edukacyjnych. Przeprowadzono min sprzątanie lasu w Budach Łańcuckich oraz szeroko zakrojoną kampanię edukacyjno- informacyjną w szkole. Akcja skupiała się na nauce prawidłowej segregacji odpadów. W efekcie powstała wystawa, przeprowadzono lekcje wychowawcze oraz konkurs szkolny „Mistrz segregacji odpadów”. Tegoroczna edycja "Sprzątania Świata" odbyła się pod hasłem „Na straży czystej Ziemi”. Wśród zajęć edukacyjnych znalazły się lekcje na temat recyklingu „Co dzieje się z odpadami?” Przy współpracy Miejskiego Domu Kultury dla naszych uczniów zostały przeprowadzone kreatywne warsztaty ekologiczne. W programie znalazło się m.in. malowanie koszulek i zdobienie torb na zakupy wielokrotnego użytku. Torby te zostały wykorzystane w akcji promującej znaczenie OZE w ochronie środowiska oraz w kiermaszu pomocy dla Powodzian. W ramach kampanii „Ubrania do sprzątania czy do oddania” społeczność szkolna i środowisko lokalne wzięło udział w zbiórce odzieży. W szkole odbył się też finał wakacyjnego konkursu filmowego „Ochrona środowiska i odnawialne źródła energii”. Za włączenie się w ogólnopolskie działania uczestnicy otrzymali podziękowania i certyfikaty.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w różnorakich inicjatywach ekologicznych przez cały rok. Zorganizowano m.in. „Dzień Czystego Powietrza”, podczas którego społeczność szkolna wraz z rodzicami zapoznała się z prezentacją na temat smogu i sposobów dbania o czystość powietrza. Z okazji Dnia Ziemi nauczyciele uczestniczyli w webinarze na temat stylu życia zero waste, a uczniowie nagrali filmik promujący redukcję plastiku „Planeta kontra Plastik”. Uczniowie podczas lekcji otwartych przedstawiali zalety i wady odnawialnych źródeł energii. Przedstawiono również ekologiczny pokaz mody, promujący zasadę 5R w codziennym życiu, pokazując, że zrównoważony styl życia jest możliwy, a małe zmiany mogą mieć duży wpływ na ochronę naszej planety.
Szkoła nie ogranicza się tylko do działań lokalnych. Współpracując z Politechniką Rzeszowską i Częstochowską, uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych i wykładach online na temat zmian klimatu i odnawialnych źródeł energii. Dzięki współpracy z Fundacją Zarządzania i Innowacji w Lublinie uczniowie wzięli udział w warsztatach „Ekosojusznicy Czystego Powietrza”, a z Doliną Wodorową w Rzeszowie zorganizowano wykład i warsztaty „Technologie wodorowe – przyszłość zaczyna się dziś”. Uczniowie mieli również okazję odwiedzić elektrownię wodną w Solinie, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz oraz Oczyszczalnię Ścieków w Łańcucie
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się przeprowadzić wiele ważnych inicjatyw promujących ochronę środowiska i odnawialne źródła energii. Z naszymi działaniami staraliśmy się dotrzeć do jak największego grona odbiorców poprzez stronę szkoły, media społecznościowe czy portal Łańcut Gada. Przekonaliśmy się, że aktywne działania rozwijają kreatywność ,wrażliwość ,umiejętność świadomego dokonywania wyborów, dbania o swoje zdrowie, a także doceniania piękna otaczającego świata. Utwierdziło nas to również w przekonaniu, że każdy ma wpływ na środowisko i nawet najmniejsze proekologiczne działania podejmowane na co dzień mogą mieć znaczący wpływ na ochronę naszej planety,
Ekologiczne ZS2 zachęca wszystkich do działania!
Halina Kloc



